четвер, 16 квітня 2015 р.

Тема: СПОЛУЧНИК ЯК СЛУЖБОВА ЧАСТИНА МОВИ
Мета: поглибити знання учнів про сполучник як службову частину мови; формувати вміння впізнавати сполучники в реченнях, визначати їхню функцію; розвивати в учнів навички аналізу мовного матеріалу, сприяти розвитку творчої уяви; виховувати любов до природи, зацікавлення до пізнання нового, до вивчення рідної мови.
Тип уроку:  засвоєння нових знань.
ХІД УРОКУ
Радіє пташка, що тепло настало
Й співає сонцю славу кожен день.
Н. Красоткіна
І. ОРГ. МОМ.
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Вступне слово вчителя ( звучить запис весняного щебету птахів)
- Любі діти, а чи знаєте ви, що вивчає орнітологія? Це надзвичайно цікава і таємнича наука, бо досліджує вона птахів…
       2. Мовознавче дослідження ( робота з текстом на картках)
       -    У вас на партах   уривок тексту з одного відомого вам твору, в якому розповідається про дивовижних птахів - лебедів. Пригадайте, дивлячись на зображення лебедів, символом чого вони можуть виступати. http://12obruchsvitslova.blogspot.com/2015/04/blog-post_71.html
Прочитайте його уважно і скажіть , яку функцію виконують виділені слова в тексті, засобом зв'язку чого вони виступають?
Картка
ЛЕБЕДІ
Прямо над нашою хатою пролітають лебеді. Вони ле­тять нижче розпатланих, обвислих хмар і струшують на землю бентежні звуки далеких дзвонів. Дід говорить, що так співають лебедині крила. Мені теж хочеться полетіти за лебедями, і тому я підіймаю руки, наче крила. І радість, і смуток, і срібний передзвін огортають мене своїм сну­ванням. Я стаю ніби меншим, і навколо більшає, росте й міниться ввесь світ. І вкрите білими хмарами небо, і оди­нокі скрипучі журавлі, що нікуди не полетять, і полатані зеленим мохом стріхи, і блакитнава діброва під селом, і чорнотіла, туманцем підволожена земля, що пробилася з-під снігу.
І цей увесь світ тріпоче, міниться в моїх очах і віддаляє лебедів. А я не хочу, щоб вони оддалялись від нас. От коли б якимось дивом послухали мене, зробили круг над селом і знов полетіли над нашою хатою. Якби я був чаро­дієм, то хіба не повернув би їх? Сказав би таке таємниче слово. Я замислююсь над ним. А в цей час наді мною робиться диво: хтось невидимим смичком провів по си­ньому піднебессі, по білих хмарах, і вони забриніли. Я тягнусь догори й сам собі не вірю: від зарічки знову над нашою хатою пролітають лебеді.
-  Яку функцію виконують виділені слова? Що вони поєднують? Як називаються ці слова?
3. Повторення відомостей, одержаних в попередніх класах про сполучник
Сполучник як частина мови

ІII. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАННЯ
IV. СПРИЙНЯТТЯ ТА ЗАСВОЄННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
         1. Робота з підручником (опрацювання теоретичного матеріалу).
2.          Бесіда за схемою  «Розряди сполучників за значенням»
3.      Практична робота (визначення типів сполучників)
- Відгадайте загадки. Розподіліть сполучники, вжиті в них, у таблицю за розрядами - сполучники підрядності та сполучники сурядності

Сполучники
сурядності
Сполучники підрядності





- Що з'єднують дані сполучники?
4. «Таємниця одного вислову»
Лебедина пісня
Цей вислів ґрунтується на повір'ї, начебто лебеді співають перед смертю. Виник він ще в давнину. Зустрічається в одній з байок Езопа (VI ст. до н.е.).
Німемецький зоолог Брем у праці «Життя тварин» свідчить,що лебідь перед смертю зітхає дуже мелодійно. Голос його нагадує приємний звук срібного дзвону. Саме це могло послужити для появи вислову «лебедина пісня».
Вживається він у значенні: останній прояв таланту, останній вчинок у житті
А ще є така гарна легенда. Якщо гине хтось один із лебединої пари, то інший піднімається високо вгору, співає пісню і, склавши крила, каменем падає на землю. Ось така вона, лебедина вірність.
-  Спишіть речення, вставивши замість крапок потрібні сполуч­ники.
V.    ПІДСУМОК УРОКУ
VІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
         Записати прислів’я, приказки та загадки про птахів. Підкреслити в них сполучники, вказати їх групу за значенням та роль в реченні (що з’єднують).




Немає коментарів:

Дописати коментар