середа, 11 листопада 2015 р.
понеділок, 2 листопада 2015 р.
неділя, 1 листопада 2015 р.
неділя, 18 жовтня 2015 р.
субота, 17 жовтня 2015 р.
пʼятниця, 16 жовтня 2015 р.
четвер, 16 квітня 2015 р.
Тема: СПОЛУЧНИК ЯК СЛУЖБОВА ЧАСТИНА МОВИ
Мета: поглибити знання учнів про сполучник як службову частину мови; формувати вміння впізнавати сполучники в реченнях, визначати їхню
функцію; розвивати в учнів навички аналізу мовного матеріалу, сприяти розвитку творчої уяви; виховувати любов до природи, зацікавлення до
пізнання нового, до вивчення рідної мови.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
ХІД УРОКУ
Радіє
пташка, що тепло настало
Й співає сонцю славу кожен день.
Й співає сонцю славу кожен день.
Н. Красоткіна
І. ОРГ. МОМ.
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Вступне слово вчителя ( звучить запис весняного щебету птахів)
- Любі діти, а чи знаєте ви, що вивчає
орнітологія? Це надзвичайно цікава і таємнича наука, бо досліджує вона птахів…
2.
Мовознавче дослідження ( робота з текстом на
картках)
- У вас на партах
уривок тексту з одного відомого вам твору, в якому розповідається про
дивовижних птахів - лебедів. Пригадайте, дивлячись на зображення лебедів, символом
чого вони можуть виступати. http://12obruchsvitslova.blogspot.com/2015/04/blog-post_71.html
Прочитайте його уважно і
скажіть , яку функцію виконують виділені слова в тексті, засобом зв'язку чого
вони виступають?
Картка
ЛЕБЕДІ
Прямо над нашою хатою пролітають лебеді. Вони летять нижче розпатланих, обвислих хмар і струшують на землю бентежні звуки далеких дзвонів.
Дід говорить, що так співають лебедині крила. Мені теж хочеться
полетіти за лебедями, і тому я підіймаю руки, наче крила. І радість, і смуток, і срібний передзвін огортають мене своїм снуванням. Я стаю ніби меншим, і навколо більшає, росте й міниться ввесь світ. І вкрите білими хмарами небо, і одинокі скрипучі журавлі, що нікуди не полетять, і полатані зеленим мохом
стріхи, і блакитнава діброва під
селом, і чорнотіла, туманцем підволожена земля, що пробилася з-під снігу.
І цей увесь світ тріпоче, міниться в моїх очах і віддаляє лебедів. А я не хочу, щоб вони оддалялись від нас. От коли б якимось дивом послухали мене, зробили круг над селом
і
знов полетіли над нашою хатою. Якби я
був чародієм, то хіба не повернув би їх? Сказав би таке таємниче слово. Я замислююсь
над ним. А в цей час
наді мною робиться диво: хтось невидимим
смичком провів по синьому піднебессі,
по білих хмарах, і вони забриніли. Я
тягнусь догори й сам собі не вірю: від зарічки знову над нашою хатою пролітають
лебеді.
- Яку функцію виконують виділені слова? Що вони
поєднують? Як називаються ці слова?
3. Повторення
відомостей, одержаних в попередніх класах про сполучник
Сполучник як частина мови
ІII. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ
НАВЧАННЯ
IV. СПРИЙНЯТТЯ ТА ЗАСВОЄННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота з підручником (опрацювання теоретичного матеріалу).
2.
Бесіда за
схемою «Розряди сполучників за значенням»
3.
Практична робота (визначення
типів сполучників)
- Відгадайте загадки. Розподіліть сполучники, вжиті в них, у таблицю за
розрядами - сполучники підрядності та сполучники сурядності
Сполучники
сурядності
|
Сполучники підрядності
|
- Що
з'єднують дані сполучники?
4.
«Таємниця одного вислову»
Лебедина пісня
Цей вислів ґрунтується на повір'ї, начебто лебеді співають перед смертю. Виник він ще в давнину. Зустрічається в одній з байок Езопа (VI ст. до н.е.).
Німемецький зоолог Брем у праці «Життя тварин» свідчить,що лебідь перед смертю зітхає дуже мелодійно. Голос його нагадує приємний звук срібного дзвону. Саме це могло послужити для появи вислову «лебедина пісня».
Вживається він у значенні: останній прояв таланту, останній вчинок у житті
А ще є така гарна легенда. Якщо гине хтось один із лебединої пари, то інший піднімається високо вгору, співає пісню і, склавши крила, каменем падає на
землю. Ось така вона, лебедина вірність.
- Спишіть речення, вставивши замість крапок потрібні сполучники.
V.
ПІДСУМОК
УРОКУ
VІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Записати
прислів’я, приказки та загадки про птахів. Підкреслити в них сполучники,
вказати їх групу за значенням та роль в реченні (що з’єднують).
вівторок, 14 квітня 2015 р.
пʼятниця, 10 квітня 2015 р.
вівторок, 24 березня 2015 р.
четвер, 19 березня 2015 р.
вівторок, 17 березня 2015 р.
понеділок, 16 березня 2015 р.
середа, 25 лютого 2015 р.
вівторок, 24 лютого 2015 р.
вівторок, 17 лютого 2015 р.
понеділок, 16 лютого 2015 р.
пʼятниця, 13 лютого 2015 р.
Підписатися на:
Коментарі (Atom)






















